Nakşibendi Tarikatının Kazandırdıkları

Nakşibendî Tarikatının Kazandırdıkları

Seyda-i Tahi(ks) hacca gittiği zaman Ravza-i Mutahhara’yı ziyaret ediyor. Şeyh Fethullah(ks) de arkasından gidiyor. Şeyh Fethullah: “ Ben kendi kulağımla duydum, Resul-i Ekrem(sas) Seyda-i Tahi’ye(ks);  Rabbülâlemin senin tarikatına giren insanların sekeratını kolaylaştıracaktır, imanını kurtaracaktır,  diye müjde verdi.” Bu ne büyük nimettir ki biz de Seyda-i Tahi’nin (ks) tarikatındayız. Fakat onların tarikatında nasıl oluruz?  Nakşibendî tarikatının gereklerini yerine getirirsek onlardan oluruz. Tarikatın temeli, gerekleri nelerdir?

  1. Muhabbet
  2. İhlâs
  3. Teslimiyet

Saadatı Kiramını, şeyhini( mürşidini) sevmeyen insan, “Ben onların tarikatındanım.” diye ne kadar derse desin, onların tarikatında değildir. Nasıl ki Resul-i Ekrem’i(sas) sevmeyen insan da, (hâşâ) ne kadar “ La ilahe illallah Muhammedün Rasulullah” derse desin makbul değildir. Aynı zamanda bir şeyhin tarikatına giren insanın, o şeyhi herkesten çok sevmesi, onun emirlerini yerine getirmesi lazımdır. Şeyhinin verdiği emirleri de halisane bir niyetle yerine getirmesi gerekir.

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "