Ameller

AMELLER

Resul-i Ekrem (sav): “İnsan öldüğü zaman dünya ile hiçbir bağı kalmaz. Sadece şu üç şeyle alakası kesilmez; sadaka-i cari, veled-i salih, ilmi menfa.” buyuruyor. Manası şudur: İnsanın salih bir evladı olursa onun hayırlı işleri, ibadetleri, sizi hiç aklına getirmeden yapıyor olsa bile, yine sizin amel defterinize hayır, sevap olarak geçer. Diğeri sadak-i caridir ki insan bir hayır kurumunu yaptırırsa (cami, medrese, çeşme, vb.) ve bunlardan insanlar faydalanırsa orayı yaptıranı hiç bilmeseler bile yine onun amel defterine hayır olarak geçer. İlmi menfa ise insanlara fayda veren ilim demektir. Siz ilminizle insanlara faydalı oluyorsanız, onların yaptığı her hayırlı işe ortaksınızdır ve yine buradan da amel defterinize hayır yazılır.

Kişi tâbi olduğu mürşidin manevi evladı aynı zamanda talebesi, öğrencisidir. Mürşid müridine hayrı tavsiye eder, ona ameli, ibadeti telkin eder ve vesile olursa müridin kazandığı her hayır ve sevaba mürşidi ortaktır. Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir. Müridin ameli güzel olmadığı zaman mürşidi hem fayda göremez, hem de üzülür. Aynı zaman da bu insan, mürit, başkalarına da güzel ve faydalı bir örnek olmamaktadır.

Hz.Diyaüddin (ks)’nin zamanında bir sulh varmış. Adamları sulh etmek için gönderiyor, adamları gidip geliyor ama barışmıyorlar. Hz.Diyaüddin (ks): “ Allah artık bizi alsın, bizim faydamız olmadıktan sonra dünyada daha niye duralım.” diyor.

 

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "