Amel Defteri

Hadis-i şerifte: “Rabbülâlemin 7 tane melek-i kiramı yarattı. Bu meleklerin her birini bir göğün kapısına nöbetçi dikti. Bir kısım melek, insanın, sağ ve solunda durur. Sağda ki melek sevapları, hayır işlerini yazar, solda ki melek günahları, haram işleri, mubah, günah olmayan işleri (boş işleri) yazar. Bir kısım melek de vardır ki sabah akşam yer değiştirir, insanın günlük amelini Allah’a(cc) bildirir. Bir insan güzel bir amel yapsa birinci asumanın (göğün) meleği; ben bunu geçiremem, bunun amelini götürün o insanın yüzüne vurun. Çünkü bu gıybet ehlidir. Rabbülâlemin bana gıybet edenlerin amelini birinci tabaka gökten geçmesin diye emretmiştir.

İkinci asumanın bekçisi ise insan güzel bir amel yapsa ve ehl-i gıybet de olmasa fakat dünya işi yapsa der ki onun amelini yüzüne çarpın, dünya işi yapmış. Yani insan ibadetini ne Cennet, ne af, ne de merhamet için değil de Allah rızası için yapmalı, dünyalık bir talep için ibadet yapmamalı, amel işlememeli.

  • Üçüncü tabaka asumandan ise kibirli insanın ameli geçmez.
  • Dördüncü tabaka hasis(cimri) insanların amelini geçirmez.
  • Beşinci tabaka, kıskanç insanların,
  • Altıncı tabaka, merhametsiz olanların amelini geçirmez,
  • Yedinci tabakada ise şöhret için amel işleyenin ameli geçmez.”

Hz. Cabir(ra) bunun üzerine Peygamber’imize(sas) şunu sordu: “Peki ya Rasulullah, biz ne yapalım, nasıl yapalım o zaman?” Rasulullah(sas) şöyle buyurdu: “Benim gibi yapın.”  Hz. Cabir(ra): “ Ya Rasulullah, sen Allah’ın resulüsün, biz nasıl senin gibi olalım?”  dedi.  Rasulullah(sas): “ Ya Cabir, kolay ve kısa bir yol vardır. Onu uygularsan bize ulaşırsın. Kendin için istediğini Müslüman kardeşin için de istersen o zaman senin amelini Rabbülâlemin kabul edecektir.” buyurdu. Demek ki Müslüman hain, kıskanç ve hasis olursa onun ameli yanar.

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "