Mutabaat

          MUTABAAT

 

          Müslümanlar çok çalışkan olmalıdır. Müslümanlar Resul-u Ekrem’in  (sav) hayatını çok okuyup örnek almalıdırlar. Kim Allah-u Teâlâ’nın  (cc) rızasına kavuşmak, Allah-u Teâlâ’nın rızasına nail olmak isterse Resul-u Ekrem’in (sav)  sünneti seniyyesine tabi olması gerekir. Çünkü ayet-i kerime vardır: “Ey Rasülüm! Ümmetine de ki eğer siz Resul-u Ekrem’e  (sav)  tabi olursanız o zaman Allah (cc) da sizi sevecektir.”

 

        Bir gün ben Nurşin’deyken Gavs-ı Hizan’ın torunlarından sayılan Seyyid Halis vardı. Çok büyük ve tanınan bir evliyaydı. İlmi azdı, benim yanımda okuyordu. Bir gün ben kitap okurken çay getirdiler, kitabın manasını ona açıklıyordum, bardağı sol elime aldım, tam içecektim ki “Seyda’m! Dur!”  dedi, ben de durdum. “Bardağı yerine bırakın, kitabı da yerine bırakın. Sağ elinizle çayınızı içiniz, çayınızı içtikten sonra kitabı bize açıklarsınız.” dedi. Allah (cc),ona rahmet ve mağfiret etsin. O zamandan bugüne kadar ne zaman elime çay, su alsam o mübarek zatın emri aklıma gelir, hemen bardağı sağ elime alırım. Siz de elhamdülillah Resul-u Ekrem’in (sav) ümmetindensiniz. Mademki ümmetisiniz, O’nu çok sevmeniz gerekir. Resul-u Ekrem’i (sav) sevenlerin haşiri kesin ve kesin O’nunla beraber olacaktır. Çünkü Resul-u Ekrem (sav) bizzat söylemiş: “Kim kimi severse onunla haşrolur.”Haşrolunduğu vakit onun derecesi de onunla beraber olur. Mademki Resul-u Ekrem’in (sav) sünnetiyiz, O’nun sünneti bize her şeyden daha hoş gelmelidir.

 

        Bazı sünnetler vardır, hanımların çok zoruna gider. Hanımlar buna çok dikkat etmeliler. Sünnet olduğu için muhakkak sevmelisiniz, sevmediğiniz takdirde muhakkak arkasında tehlike vardır.

 

        Ashab-ı Kiram (ra) her an Resul-u Ekrem’in (sav) yanında oldukları hâlde bazı işleri yaparken “Resul-u Ekrem (sav) bunu nasıl yapardı?” diye birbirlerine soruyorlardı. Yaptıkları işleri aynı Resul-u Ekrem’in  (sav) yaptığı gibi yapmak istiyorlardı. Resul-u Ekrem (sav) arkadaşlarıyla nasıl konuşur, vitrini nasıl kılar, cemaatle namazı nasıl kılar; bunları kendilerine örnek almak için soruyorlardı.

 

        Hanımların da Resul-u Ekrem’in (sav) hayatını çok okuması gerekir: Resul-u Ekrem (sav) nasıl yaşamış, hanımlarına nasıl muamele etmiş, çocuklarına nasıl davranmış; mübarek analarımız Hz. Hatice (ra),Hz. Ayşe (ra),Hz. Fatma (ra)  çocuklarına nasıl eğitim vermiş? Bunları muhakkak öğrenmemiz gerekir. İnşallah onların yaptıklarının yüzde birini dahi yapsanız Rabb-ül Âlemin (cc) sizi affedecektir. Hanımlara çok büyük vazife düşüyor. Hanımların vazifesi eğitimdir, kocasının kalbini kazanmasıdır. Bir hanım isterse yüz defa Ehl-i taat (takva sahibi) olsun kocasına kötü davranmanın cezasını çekecektir.

 

 

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "