Bayramlar Bayram OLA

 

 

BAYRAMLAR ,  BAYRAM OLA

Bir Ramazan-ı şerif ayını daha ardımızda bırakıp, bayrama hazırlandığımız şu günlerde müminler olarak bir ay boyunca Allah rızası için oruç tuttuk. Seheri başka, sahuru başka, iftarı bambaşka… Ya teravihler; çocuğuyla genciyle yaşlısıyla camilere koştuk…
         “Donandı her yer kandiller ile
           Doldu camiler müminler ile”


      Rahmet ayına önce hoş geldin dedik, sonra da elveda. Bugün ona elveda demenin hüznü içindeyiz. Şükürler olsun Mevla’ya rahmet-i ilahiye ye daldık bu ayda. İlahi mağrifete erişme ve cehennemden azat yolunda ümitlendik.
      Allahın rızasına niyetlenerek yetimin elinden tuttuk, aç ve açıkta kalan fakir fukaraya el uzattık. Zekât verdik, fıtır sadakası dağıttık. Gülmeyen yüz, ferahlamayan tek bir ev kalmasın diye. 
      Bayramlar bağışlanma ve mükâfat günleridir. Birer vesiledir. Dargınların barıştığı, kardeşlik duygularının pekiştiği, kaynaştığı…
      Bayramlar sevinç ve meserret günleridir. Çünkü yüce yaratıcımızın affına mazhar olduğumuz gündür. Yoksa çocuklara şeker dağıtmak için tayin edilmiş bir gün değildir bizim için.
      İnancını kültürünün temeli yapmış olan milletimiz bayramı bu mefkûre ile algılanmıştır. Camiyi yerleşim mekânının merkezine koyan millet inancının ritüellerini de kültürünün yapısına harç yapmıştır. Server-i Ekrem efendimizin buyruklarıyla bayramı nasıl kutlaması gerektiğini de nesilden nesile örfüyle, töresiyle kotarmıştır.
      Türk-İslam kültüründe bayramların önemli bir yeri vardır. Muayede (bayramlaşma) diye adlandırdığı bu özel günlerini dini ve milli bir özellikle, vecd içinde en ince ayrıntısına varıncaya dek kanaviçe gibi gergef gergef dokumuştur. Arife günü, birinci günü,  ikinci günü neler yapılır? Bütün bunları düşünerek ve kendi içinde en ince ayrıntısına varıncaya dek disipline ederek kutlamayı adet edinmiştir. Minarelerine kandiller dikmiş, ramazan ilahileri, bayram ilahileri diye kategorik şekilde tanzim etmiştir.
      Bayramlar günümüz çağdaşlarının algıladığı gibi sıradan tatil günleri hiç olmamıştır. Ati ile maziyi birbirine bağlayan degerli günlerdir.
      Köyünde de kentinde de geçmişle bugün mezcedile gelmiştir. Kabir ziyareti ile ecdat ziyaret edilerek, rahmet denizinden onlarda müstefit edilmiştir.
      Mahallede bayram şenlikleri düzenlenmiş, çocukların neşeli cıvıltıları ile büyüklerde mesrur olmuştur. Komşuların bayram hazırlıklarında birbirlerine yardıma koşması dayanışma ruhunun en güzel örnekleridir. Baklavalar açılırken, sarmalar yapılırken ayrı bir haz alındığı baklavanın tadından belli değil mi?
      Sabah namazıyla hane halkı ayaklanmış, kalpler de neş’e, dudaklar da dua ile. En temiz elbiselerini giyerek, inancının vakarı ile mescitleri doldurur. Bayram namazını kılıp, Rabbine şükrettikten sonra cami içinde ilk bayramlaşma yapılır. Eller kalplerle bir kenetlenir, dostluklar muhabbetle harmanlanır.


      Haneler ziyaret için kapılarını ardına kadar açmış, eş-dost helal lokma ile ağırlanmak üzere sofralar donatılır.
      Anne-babaların elleri tazim ve hürmetle öpülüp hayır duaları alınır.Hastalar, kimsesizler tabii ki unutulmaz. Bir coşkudur bizde bayram ziyaretleri. Hasan amca, Ayşe teyze hiç unutulur mu? Ya çocuklar. Gözümüzün nuru, gönüllerimizin süruru. Hangimiz unuttuk ilk bayramlığımızı. Akşamdan yatağımızın başucuna koyduğumuz gıcır gıcır iskarpinlerimizi. Sabah bir olsa da şeker toplamaya çıksam diye o telaşlı heyecanlı halimizi. Ya gelecek harçlıklar. Geçen sene dayım 5 lira vermişti bu sene belki10 lira verir hesaplarını. Topladığımız harçlıklarla yapacaklarımızı.
      Ancak; bir buçuk milyar İslam âlemi bu bayramda da, bayrama mahzun ve buruk giriyor. İslam coğrafyasında bombalar patlıyor, masum ve mazlum Müslümanlar katlediliyor. Nesiller özüyle ,kültürüyle bağı her geçen gün  koparılmak isteniyor.
     Her yerde kardeşlik  sevgi ve muhabbet dalgasının estiği o gün,  bayramlar bayram olacak.

                                                                                        Selam ve dua ile…

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "