Aşure İkramı

DSC_0005Genel Merkezi İstanbul da bulunan Çözüm  ve Araştırma Vakfı¸  gönüllülerinin bulunduğu illerde Aşûre dağıtımı yaptı. İstanbul Eyüp Sultan , Ankara Hacı bayram Veli cami¸ Bursa Ulu camii de, Cuma namazı çıkışında gerçekleştirilen dağıtımla¸  bir çok insana ulaşıldı.

Vakıf Yetkileri tarafından¸ Aşure Dağıtımının¸ İnsanlar arasındaki sevgi kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek ve milli örf ve adetlerin yaşatılmasını sağlamak amacıyla yapıldığını¸ her sene devam eden bu faaliyetlerin her yıl yapılacağını¸ bu vesile ile halkımızın Muharrem Ayını tebrik ettiklerini¸ Ülkemize ve İslam Âlemine hayır ve huzur getirmesini temenni ettiklerini ilettiler.

İstanbul - Bursa - Ankara 'daki ikramların fotoğraflarına ulaşmak için Tıklayınız.

AŞÛRE İKRAMI

Genel Merkezi İstanbul da bulunan Çözüm  ve Araştırma Vakfı¸  gönüllülerinin bulunduğu illerde Aşûre dağıtımı yaptı. İstanbul Eyüp Sultan , Ankara Hacı bayram Veli cami¸ Bursa Ulu camii de¸   Cuma namazı çıkışında gerçekleştirilen dağıtımla¸  bir çok insana ulaşıldı. Vakıf Yetkileri tarafından¸ Aşure Dağıtımının¸ İnsanlar arasındaki sevgi kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek ve milli örf ve adetlerin yaşatılmasını sağlamak amacıyla yapıldığını¸ her sene devam eden bu faaliyetlerin her yıl yapılacağını¸ bu vesile ile halkımızın Muharrem Ayını tebrik ettiklerini¸ Ülkemize ve İslam Âlemine hayır ve huzur getirmesini temenni ettiklerini ilettiler.

İstanbul - Bursa - Ankara 'daki ikramların fotoğraflarına ulaşmak için Tıklayınız.

Aşûre Günü :

"Aşûre günü" Muharrem ayının onuncu günüdür.

Muharrem ayında¸ Aşûre gününde¸ tarihte çok önemli hâdiseler cereyan etmiştir. Bunlardan birkaçı şunlardır:

* Âdem Aleyhisselâmın tevbesinin kabulü

* Nuh tufanından kurtulanların karaya ayak basması

* Hz. İbrahim (a.s)'in  atıldığı ateşten kurtulması

* Hz. İdris (a.s) in göğe çıkarılması

* Hz. Süleyman'a saltanat verilmesi

* Hz. Yakub (a.s)'un ¸ oğlu Hz. Yusuf (a.s)'a  kavuşması

* Hz. Eyyub (a.s)'un yakalandığı ağır hastalıktan kurtulması

* Hz. Musa (a.s)'nın¸ kavmiyle beraber Kızıldeniz'i geçmesi¸ Firavun ve ordusunun denizde boğulması¸

* Peygamberimizin (s.a.s) torunu Hz. Hüseyin (r.a)'in şehit edilmesi

gibi olaylar bugünde gerçekleşmiştir.

Aşûre Tatlısı :

Rivayet edildiğine göre; Nuh tufanından kurtulanlar¸ Aşûre gününde selâmete erdiler. İman edenler felâketten¸ tufandan kurtulduklarında azıklarını açtılar; buğday¸ nohut¸ fasulye vs. yiyecek maddelerini karıştırarak¸ pişirdiler... Pişirilen aş bereketlenerek herkesi ihya etti.

Aradan nice yıllar geçmiş olmasına rağmen iman edenlerin kurtuluş günü¸ zaman içinde "Aşûre" denilen bir tatlı yapılarak anılır ve yaşatılır oldu. Pek çok geleneklerimiz vardır ki¸ yediden yetmişe bütün millet fertlerini birleştirir¸ kaynaştırır¸ dayanışmaya¸ işbirliğine vesile olur. Aşûre geleneğimiz de bir tatlı ikramı gibi görünmekle beraber¸ sembolize ettiği mânevî hâdise ve meydana getirdiği kardeşlik atmosferi bakımından mühimdir.

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "