Hadisi Şeriflerde Yüce Peygamberimiz

HADİSİ ŞERİFLERDE YÜCE PEYGAMBERİMİZ

 

Sahabe-i Kiram, Peygamber Efendimiz’den kendi ağzından şahsını tanıtmasını istiyorlar. Peygamber Efendimiz(s.a.v.)  buyuruyor ki:

RE. 152/2 (Ene seyyidü veledi âdeme yevmel-kıyâmeti ve lâ fahra, ve biyedî livâül-hamdi ve lâ fahra, ve mâ min nebiyyin yevme izin âdemü femen sivâhü illâ tahte livâî, ve ene evvelü men tenşakku anhül-ardu ve lâ fahra, ve ene evvelü şâfiin ve evvelü müşeffain ve lâ fahr.)

(Ene seyyidü veledi âdeme yevmel-kıyâmeh) "Ben kıyamet gününde Hz. Âdem (as)’ın evlâtlarının, insan cinsinin seyyidiyim, en şereflisiyim, en efendisiyim, en önde geleniyim (ve lâ fahra) iftihar yok!" Durum bu merkezde; ben Allah'ın bana bahşettiği bu dereceyi, sordunuz diye ifade ediyorum demek.

(Ve biyedî --veya biyedeyye-- livâül-hamdi ve lâ fahra) "Hamd sancağı, Livâül-Hamd benim elimde benim elimde --veya iki elimde-- olacak; övünmek yok."

Bu Livâül-Hamd'i, Peygamber Efendimiz’in eline verilecek Hamd Sancağı'nı anlamak için, Hacca gidenler Arafat'ı, Müzdelife'yi, Mina'yı hatırlasınlar. Topluluk halinde gelmiş olan hacılar, birbirlerini kalabalıkta görsünler, tanısınlar diye, başlarında bulunan kimse, uzun bir sopaya bir bayrak takıyor, bir renkli bez takıyor. Herkes bakıyor, "Hah, tamam, bizim kafile şurada!" diye onun peşinden gidiyorlar. Kafile belli oluyor.

İşte bunun gibi, mahşer gününün kalabalığı içinde, Allah-u Teâlâ Hazretleri Hamd Sancağı'nı Peygamber Efendimiz’in eline verecek. O bayrakla Peygamber Efendimiz’in yerini, yanını herkes bilecek; peygamberler, Sıddıklar, şehitler, Salihler, mü'minler onun etrafında toplanacaklar. Hamd Sancağı'nın Efendimiz’in elinde olması çok büyük bir şeref!

Çünkü bayrak, sancak şereftir, büyüklerin yanında olur ve çok önemli bir işarettir, çok derin anlamı vardır. Ahirette de Peygamber Efendimiz’in Livâül-Hamd'i, Hamd Sancağı olacak.

(Ve mâ min nebiyyin yevme izin) "Peygamberlerden hiçbir peygamber yoktur ki, o kıyamet gününde, (âdemü femen sivâhü) Âdem ve ötekiler..." Hâlbuki Hazret-i Âdem, insanların hepsinin dedesi, Peygamber Efendimizin de dedesi. Yaşça büyük ama hiçbir peygamber yok ki, (İllâ tahte livâî) "O gün hepsi benim Livâül-Hamdi’min, benim dalgalandırdığım şanlı Hamd Sancağı'nın altında olacaklar." Âdem (as) da gelecek, Âdem (as)’ dan  sonraki bütün yüz yirmi dört bin peygamber --sayısını Allah bilir-- onlar hepsi benim sancağımın altında toplanacaklar." Allah bizi de orda toplananlardan eylesin... Bu arada hemen duamızı yapalım!

(Ve ene evvelü men tenşakku anhül-ard) "Yeryüzü yarılıp da, içindekileri çıkardığı zaman, ilk çıkan ben olacağım." Bundan maksat, insanlar kabre gömülüyor. Sonra kıyamet kopunca, sûra üfürülünce, onlar kabirlerinden kalkacaklar. Toprak açılacak, kabirden öyle kalkacaklar. Ama kabrinden ilk kalkan Peygamber Efendimiz olacak.Çünkü server o, önder o, en önde gidecek o. Onun için ilk önce toprak onun üstünden açılacak. Kabri-i şerifinden Efendimiz kalkacak, öne geçecek. İlk önce o haşrolunacak, o ba'solacak. (Ve lâ fahra) "Övünmek bahis konusu değil."

 

 

© 2017 Nurşin.com"Site içerisindeki Tüm Yazı Resim ve Medyaların Telif Hakları nurşin.com 'a aittir , izinsiz kopyalanamaz , çoğaltılamaz. "